Dejanska raba zemljišč

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

V modulu Zemljiški kataster boste v meniju Posebnosti našli podmeni Dejanska raba zemljišč. Tu so zbrani vsi potrebni ukazi za delo z dejansko rabo. Ta orodja so imela v preteklosti pomembno vlogo pri izdelavi elaborata zemljiškega katastra, sedaj pa niso več potrebna, a bi kljub temu lahko mogoče še kdaj komu prišla prav.

S pomočjo ukaza Posebnosti > Dejanska raba zemljišč > Uvoz podatkov dejanske rabe > Prenos s strežnika MKGP se kreira spletni naslov, katerega kopirajte v vaš internetni brskalnik. Tako se samodejno preko FTP na računalnik prenesejo podatki o dejanski rabi za območje enega kvadratnega kilometra (za tisti kvadrat, ki pade na sredino grafičnega okna). Podatke uvozite v GeoPro z ukazom Uvoz iz ZIP datoteke. Podatki se uvozijo na dva sloja, ki ju pred tem določite s pomočjo ukaza Sloji. Če uvoženi podatki ne pokrivajo celotnega območja vašega postopka, grafično okno premaknite tako, da bo območje, ki še ni pokrito z dejansko rabo, na sredini grafičnega okna ter celoten postopek ponovite.

Izberete lahko tudi prenos s strežnika GDL, vendar je pri tej opciji ažurnost podatkov odvisna od objave podatkov v SHP formatu za celo Slovenijo na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo in okolje (http://rkg.gov.si/GERK/).  

Z ukazom Barvaj dejansko rabo lahko vklopite/izklopite barvanje dejanske rabe. Le-ta se pobarva glede na izbrano legendo.

flag_red Med barvanjem dejanske rabe je ostala topologija izključena, zato vse topološke kontrole in izvoze izvajajte le takrat, ko dejanska raba ni pobarvana.

S pomočjo ukaza Legenda lahko izbirate med uradno in enostavno legendo. Barve v obeh legendah je možno prilagoditi lastnemu okusu in potrebam (s klikom na barvo). Za pravilno določitev bonitete je pomembno razlikovati le med kmetijsko in nekmetijsko rabo, zato je v ta namen enostavna legenda nekoliko primernejša, saj je manj nasilna.

ZK_legenda_dejanske_rabe

GeoPro razlikuje med centroidi dejanske rabe in centroidi zemljiškega katastra. Če desno kliknete na centroid dejanske rabe, se odpre posebno pogovorno okno s podatkom o dejanski rabi, ki jo ta centroid predstavlja.

ZK_centroid_dejanska_raba

S pomočjo ukazov Pretvori navadne centroide v centroide Dejanske rabe in Centroide Dejanske rabe pretvori v navadne centroide lahko pretvorite en tip centroida v drugega. Če bo tako med delom kdaj potrebno ustvariti nov centroid dejanske rabe, najprej narišite običajen centroid in ga nato s pomočjo omenjenega ukaza pretvorite v centroid dejanske rabe.