Elektronske komunikacije na trasi

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Vsaki lomljenki, ki predstavlja traso elektronskih komunikacij (vrsta objekta 6121), je potrebno vpisati podatke o ceveh, kablih in vodih, ki potekajo po trasi. Temu opravilu je namenjen meni Trasa.

Vnos podatkov

Najprej je v grafiki potrebno izbrati lomljenko, ki predstavlja traso. Nato v meniju Trasa uporabimo ukaz Cev – Kabel – Vod. Odpre se pogovorno okno, kot ga prikazuje spodnja slika.

Najprej v seznamu cevi dodamo novo cev. Nato dodamo vse kable, ki ležijo v tej cevi. Za vsak kabel nato dodamo še vse vode, ki so v kablu (ko dodamo nov kabel, lahko zahtevamo, da se takoj generira še zahtevano število vodov).

Če je v cevi več identičnih kablov (z enakim številom vodov), je dovolj, da najprej v celoti popišemo prvi kabel in ga nato s pomočjo gumba Razmnoži razmnožimo na toliko identičnih inštanc, kot je kablov v cevi.

Če je v trasi več identičnih cevi (z enakim številom kablov), lahko na enak način razmnožimo tudi cevi. Seveda lahko na enak način razmnožujemo tudi vode.

Če kabel ne leži v cevi, ampak neposredno v trasi, ga vpišemo pod fiktivno cev »0 IZVEN CEVI«.

Podatke za cevi, kable in vode lahko spreminjamo za več vrstic hkrati, tako da v seznamu izberemo vse ustrezne vrstice in pritisnemo gumb Spremeni.

Tudi brišemo lahko več vrstic na enkrat. Gumb Briši namreč briše vse izbrane vrstice iz seznama.

Kopiranje podatkov med trasami

Če je v grafiki več lomljenk (več tras), ki imajo enako (ali podobno) strukturo cevi, kablov in vodov, ni potrebno teh podatkov znova in znova vpisovati za vsako lomljenko posebej, saj lahko podatke iz ene lomljenke prenesemo tudi na druge lomljenke.

V grafiki najprej izberemo lomljenko, ki ima že vpisane vse podatke o ceveh, kablih in vodih. Nato v meniju Trasa izberemo ukaz Pokaži vzorčno traso. S tem smo programu pokazali traso, iz katere bomo v nadaljevanju prenesli podatke o ceveh, kablih in vodih na še druge trase.

Sedaj v grafiki izberemo vse tiste trase, ki imajo enako (ali podobno) sestavo kot vzorčna trasa, vendar še nimajo vpisanih podatkov o ceveh, kablih in vodih. Nato v meniju Trasa uporabimo ukaz Prenesi lastnosti vzorčne trase na izbrane trase. Vse izbrane trase bodo sedaj dobile enako zgradbo cevi, kablov in vodov, kot jo ima vzorčna trasa.

Po potrebo nato dopolnimo ali spremenimo strukturo trasam, ki smo jim kopirali podatke, tako da bodo ustrezale dejanskemu stanju na terenu.

Kontrola popolnosti

S pomočjo ukaza Ali so vse trase opremljene s podatki o ceveh in kablih? v meniju Trasa lahko preverimo, ali smo morda za kakšen odsek trase (za kakšno lomljenko) pozabili vpisati podatke o ceveh, kablih in vodih.

Dodeljevanje ID_UPR

Vsem cevem, kablom in vodom s statusom D (dodana) je potrebno vpisati še ID_UPR. To najhitreje in najbolj enostavno opravimo s pomočjo ukaza Samodejno dodeli ID_UPR vsem cevem, kablom in vodom v meniju Trasa.

Bližnjica

Pogovorno okno za vnos podatkov o ceveh, kablih in vodih lahko prikličemo tudi tako, da v grafiki izberemo lomljenko (traso) in nato pritisnemo tipko <T>.