S klikom na gumb Nastavitve odprete pogovorno okno za nastavitve tiskanja.
Tu definirate premer točke, velikost presledka med povezavo in točko ter velikost križcev koordinatne mreže na izrisu; vse v milimetrih. S faktorjem odebelitve izrisa stanjšate ali odebelite izris linijske vsebine, po želji pa okoli risbe izrišete tudi okvir.
Debeline črt, ki pomenijo debelino črte v pikslih na ekranu, sedaj predstavljajo hkrati tudi debelino črte izraženo v desetinkah milimetra natisnjene na papirju. Tako, na primer, debelina črte 5 pomeni, da bo črta na ekranu široka 5 pikslov, ko bo natisnjena, pa bo debela 0.5 mm na papirju. Da tovrstna pretvorba deluje pravilno, pa je potrebno pred tiskanjem podati resolucijo tiskalnika, izraženo v DPI (število točk na inč). V skupini »Odebelitev povezav« izberite možnost »Upoštevaj resolucijo tiskalnika« in v pripadajoče vnosno polje vpišite resolucijo tiskalnika, na katerem boste natisnili skico.
Izdelava izvenokvirnega opisa
V GeoPro se lahko poslužite že pripravljenih predlog za izvenokvirni opis risbe. Najdete jih v mapi C:\Program Files\GDL\GeoPro 1.0\predloge\tiskanje. Kliknite na gumb Word in odprlo se bo spodnje okno.
Izberite eno od predlog in določite način zapisa risbe - v EMF, črnobelem ali barvnem TIFF formatu. S pritiskom na gumb Odpri v Wordu se vsebina risbe odpre v Word-datoteki. Poleg risbe se bo pokazal tudi izvenokvirni opis (npr. naslov in merilo na sredini zgoraj, ime katastrske občine in številka projekta v glavi Word-datoteke).
Za vsak slučaj preverite velikost risbe, ki se odpre v Wordu. Znotraj risbe pritisnite na desni gumb miške ter potrdite izbiro Oblikuj sliko. Izberite zavihek Velikost in preverite višino ter širino slike, izraženo v %. Popravite na 100%. |
Preoblikovanje obstoječega izvenokvirnega opisa
Predloge za izvenokvirni opis lahko po svojih željah in potrebah preoblikujete. V Word-u odprite eno od predlog (npr. Skica A4 ležeče.rtf). Opazili boste, da je del teksta vtipkan kot čisti tekst, drugi del pa stoji znotraj posebnih znakov # in $. Primer za izpis merila:
merilo: ~ 1 : #MERILO$
Ko pritisnete gumb Odpri v Wordu, se tekst, ki ga znotraj predloge vidite kot čisti tekst, tudi izpiše tako. Tekst, ki stoji znotraj posebnih znakov, pa se nadomesti z dejansko vrednostjo, v tem primeru z vrednostjo merila. Če želite dodati še kakšno vsebino tej predlogi, uporabite isti princip. Recimo, da želite imeti izpisan naziv podjetja, ki je izdelalo skico. V predlogo boste vtipkali naslednje:
Izdelal: #FIRMA_NAZIV$
Datoteko shranite (lahko pod drugim imenom, da ne boste prekrili prvotne datoteke) v isto mapo, kjer se nahajajo ostale predloge. Pazite, da boste izbrali zapis v RTF formatu (to je ASCII način zapisa datoteke, ki ga GeoPro zna prebrati).
Vrnite se v GeoPro in pritisnite na gumb Globalne kode . Odpre se pogovorno okno z globalnimi kodnimi polji. Tekst, ki pripada kodi FIRMA_NAZIV, se bo izpisal znotraj vaše popravljene predloge. Kode po potrebi preimenujte, dodajte nove ali brišite obstoječe.
Opazili boste, da GeoPro pozna globalne in lokalne kode. Kdaj uporabljati katere? Globalne kode so tiste, ki so, ko jih enkrat ustvarite, vidne v vsakem GeoPro postopku. V okno Globalne kode torej vpisujete kodna polja, ki jih boste potrebovali v prav v vsakem GeoPro postopku, recimo ime in naslov vašega podjetja, vaše kontaktne podatke, itd. Poleg teh obstajajo tudi nekatere splošne globalne kode (kodna polja), ki so že vgrajena v program in vam jih ni potrebno posebej dodajati v seznam globalnih kod. Seznam in opis teh kodnih polj najdete v poglavju Kodna polja.
Nasprotno v okno Lokalne kode vpisujete samo kodna polja, ki so specifična za trenutno odprt GeoPro postopek. Pritisnite na gumb Lokalne kode in v pogovorno okno vpišete kodna polja, ki jih potrebujete izključno znotraj vašega trenutno odprtega GeoPro postopka (npr. kontaktne podatke naročnika vaših geodetskih storitev). Lokalne kode bodo vidne samo v tistem GeoPro postopku, kjer ste jih ustvarili!