Pogovorna okna z atributi

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Do vseh spodaj navedenih pogovornih oken pridete s klikom na tipko <A>, klikom na gumb Atributi gumb_atributi ali desnim klikom na miški v modulu Zemljiški kataster. Izbran mora biti vsaj en podatkovni element.

Točke

V osnovi ima vsaka točka le številko in koordinato. Atributi take točke se prikažejo v pogovornem oknu Točka. Vse točke, ki niso zemljiškokatastrske točke, se v modulu zemljiškega katastra oštevilčijo s predpono G (grafična točka), v grafiki pa so prikazane le s simbolom brez oznake (številke).

Če točka predstavlja zemljiškokatastrsko točko, jo pretvorite v ZK točko s klikom na gumb Pretvori v ZK točko v pogovornem oknu Točka. Njeno pogovorno okno z atributi se spremeni. Vsako ZK točko lahko pretvorite nazaj v navadno s klikom na gumb Pretvori v navadno točko v pogovornem oknu ZK točka.

ZK_analiza_tockeZK_analiza_zk_tock2

ZK točkam iz drsnega seznama določite metodo določitve, upravni status, metodo določitve višine, geodetski datum in vrsto mejnika. Potrdite polje Obstoječ mejnik, v primeru, da je mejnik v naravi že obstajal.

tipbulbPodatek o vrsti mejnika in predhodnem obstoju bo omogočil samodejno oblikovanje skice izmere. Vrsta mejnika določa točkovni simbol, obstoj pa barvo. Vsi novi mejniki bodo na skici rdeče, stari pa črne barve.

Številka IDPOS se prevzame iz predhodno določenih vrednosti v meniju Datoteka > O postopku. Privzeta vrednost je IDPOS iz HAD datoteke. Vpišite datum nastanka ZK točke in morebitno opombo. Za samodejni vnos nove številke IDPOS in datuma nastanka več ZK točkam hkrati uporabite ukaz v meniju Grafika > ZK točke > IDPOS in datum nastanka.

V četrtem razdelku ZK točki določite vrednost atributa delo. Izberite med možnostmi Nespremenjena, Spremenjena, Dodana ali Brisana. V grafičnem oknu modula Zemljiški kataster je oznaka točke (številka) simbolizirana glede na atribut delo, in sicer:

brez dodatnega oblikovanja > nespremenjena (1),
enkrat podčrtana s črno barvo > spremenjena (2),
dvakrat podčrtana s črno barvo > dodana (3) in
dvakrat prečrtana z rdečo barvo > brisana (4).

ZK_simbologija_tock

V okencu Sloj (ZK ali navadni) točki spremenite sloj, tako da vpišete številko sloja. Če kliknete na ime sloja se odpre cel Seznam slojev, kjer tudi lahko izberete ustrezen sloj s klikom na vrstico v seznamu.

Vrednosti atributov potrdite s klikom na gumb Shrani.

Povezave

Povezave v modulu Zemljiški kataster predstavljajo meje med zemljiškimi parcelami.

ZK_atributi_povezava

V pogovornem oknu Meja so najprej navedeni osnovni podatki o povezavi: številki krajnih točk (katastrska občina in številka), horizontalna in poševna dolžina (izračunana iz koordinat) ter številka parcele na levi in desni strani (levi in desni sosed).

V tretjem razdelku potrdite polje Urejena meja vsem predlaganim in izravnanim mejam ter parcelacijam v postopku. V drsnem meniju izberite, kakšen je tip meje. Možnosti so sledeče:

0 - nič posebnega
1 - parcelacija
2 - predlagana meja
3 - predlagana meja s spremembo zarisa
4 - izravnava meje
5 - stara meja pred izravnavo (ne potrdite polja urejena meja; na skici se prikaže v črni barvi, odebeljeno in rdeče prečrtano)
6 - meja vrste rabe (ne potrdite polja urejena meja; na skici se obarva rdeče, tudi za ZPS)
7 - brisana meja za skico (ne potrdite polja urejena meja; za vse meje s statusom "Brisana", ki želite, da se prikažejo prečrtane na skici elaborata)

 

Na podlagi tega podatka se bo kreiral seznam geodetskih storitev, uporabila ustrezna simbologija v modulu Skice in načrti, izračunala sprememba v površini parcele pri postopku izravnave meje... V modulu Zemljiški kataster se vse urejene meje prikažejo z debelejšo črto.

Mejam določite vrednost atributa delo. Izberite med možnostmi Nespremenjena, Spremenjena, Dodana ali Brisana. Brisana meja se v grafičnem oknu modula Zemljiški kataster prikaže s črtkano črto, vse ostale pa s polno črto.

Vrednosti atributov potrdite s klikom na gumb Shrani.

Centroidi

Centroid je v modulu Zemljiški kataster nosilec informacije o parceli. Ko prikažete atribute, se odpre pogovorno okno Parcela z osnovnimi podatki o parceli:

katastrska občina in parcelna številka,
vrsta rabe, razred,
številka stavbe iz katastra stavb v primeru zemljišča pod stavbo,
atribut delo (nespremenjena, spremenjena, dodana ali brisana),
uradna površina in površina iz koordinat,
način računanja površin in
sloj, na katerem leži centroid.

ZK_atributi_centroid

Podatke o vrsti rabe, razredu, uradni površini in številki stavbe vnesete na tri načine:

ročno,
s kopiranjem atributov druge parcele (kliknite na gumb K v pogovornem oknu Parcela in pokažite parcelo v grafiki, iz katere želite kopirati),
s prevzemom podatkov starega stanja (atributi se bodo določili samodejno ob pripravi novega stanja, če predhodno še niso izbrani).

 

Parcelam določite način računanja površine. Če je izbrana metoda iz koordinat, lahko površino izračunate kar s klikom na gumb Izračunaj poleg Uradne površine.

flag_green O drugih načinih računanja površin si preberite v poglavju Zemljiški kataster > Posebne operacije nad grafičnimi elementi > Izračun uradnih površin.

Parcelam določite vrednost atributa delo. Izberite med možnostmi Nespremenjena, Spremenjena, Dodana ali Brisana. V grafičnem oknu modula Zemljiški kataster je centroid simboliziran glede na atribut delo, in sicer:

brez dodatnega oblikovanja > nespremenjen centroid (101),
enkrat podčrtana s črno barvo > spremenjen centroid (102),
dvakrat podčrtana s črno barvo > dodan centroid (103) in
dvakrat prečrtana z rdečo barvo > brisan centroid (104).

ZK_centroidi

V okencu Sloj (ZK ali navadni) parceli spremenite sloj, tako da vpišete številko sloja. Če kliknete na ime sloja se odpre cel Seznam slojev, kjer tudi lahko izberete ustrezen sloj s klikom na vrstico v seznamu.

Vrednosti atributov potrdite s klikom na gumb Shrani.

S klikom na gumb Atributni podatki v levem spodnjem vogalu pogovornega okna Parcela ali klikom na tipko <P> na tipkovnici, ko je označen centroid parcele, se odpre pogovorno okno Podatki pisnega operata s podatki iz VK datotek: posestni list, raba zemljišča, uradna površina, status parcele (nespremenjena, spremenjena, dodana, brisana), primerjava med grafiko in atributi (po številu delov in površini) ter podatki o lastništvu parcele.

Z desnim klikom na vrstico seznama lahko parcelnemu delu iz grafike določite pripadajoče atribute iz VK datotek (parcele uparite). Uparjenost prikazuje modra puščica, vendar noben ukaz v GeoPro ne zahteva uparjenih parcel. Centroid je možno upariti z več parcelami iz pisnega operata - z desnim klikom na miški je možno postaviti več modrih puščic. To pride zelo prav takrat, ko obstaja neskladje med številom centroidov in številom parcelnih delov v pisnem operatu, na tej parceli pa izvajamo določene spremembe (recimo evidentiranje zemljišča pod stavbo).

ZK_pisni_operat

tipbulbMorebitne spremembe podatkov o lastnikih popravite v meniju Pisni operat > Lastniki.