Postopek priprave digitalnih podatkov za spremembo bonitete si bomo ogledali na primeru.
Uvoz podatkov zemljiškega katastra
V prazen postopek uvozimo VGEO datoteke ali pa izrez iz ZKP24ur.
Uvoz območja bonitet
V meniju Bonitete izberemo ukaz Uvoz območja bonitet. Pokažemo SHP datoteko z območji enakih bonitet, ki smo jo prejeli od Geodetske uprave. Pred uvozom je potrebno izbrati prazen sloj, na katerega se bodo uvozili poligoni območij enakih bonitet. Po uvozu bo slika zgledala nekako tako:
V našem primeru smo bonitete uvozili na sloj 21. Sloj je bele barve. Znotraj vsakega poligona območja enake bonitete stoji centroid s podatki o boniteti. To je poseben tip centroida, ki s seboj nosi drugačne podatke kot parcelni centroid zemljiškega katastra. V grafiki ga prepoznamo po besedici BON, za katero je izpisano število bonitetnih točk območja, ki mu centroid pripada. Če desno kliknemo na bonitetni centroid, se odpre pogovorno okno s podatki o bonitetnem območju.
Uvoz meritev
Skupaj s poligonsko SHP datoteko območij enakih bonitet smo od Geodetske uprave prejeli tudi točkovno SHP datoteko z meritvenimi točkami. Tudi njo je potrebno uvoziti v postopek. To naredimo z ukazom Uvoz meritvenih točk v meniju Bonitete. Tudi tokrat je pred uvozom potrebno izbrati prazen sloj, na katerega se bodo uvozile meritvene točke. Za naš primer smo izbrali sloj 22.
POZOR: meritvene točke so v GeoPro prav tako modelirane kot centroidi in ne kot točke! Če desno kliknemo na centroid, ki predstavlja meritveno točko, se odpre pogovorno okno s 25 atributi, ki jih je geodetska uprava predpisala za meritvene točke. Centroid, ki predstavlja meritveno točko, je v grafiki prikazan z besedo »Meritev«.
Kreiranje novega območja bonitete
V našem primeru bomo na željo stranke ustvarili novo območje bonitete, ki pokriva njegovi dve parceli. To sta parceli 299/1 in 299/2.
Novo območje bomo ustvarili na sloju 23. Če smo obodne točke območja nove bonitete izmerili na terenu, jih uvozimo na sloj 23. Če pa bo meja območja bonitete potekala kar po meji naročnikovih parcel, pa bomo meje parcel enostavno klonirali na sloj 23, tako da bodo tam tvorile hkrati tudi mejo novega območja bonitete.
Lahko kloniramo posamezne povezave (s pomočjo ukaza Kloniraj izbrane povezave v meniju Bonitete), lahko pa – še bolj elegantno – kloniramo kar celoten obod izbranih parcel. V grafiki izberemo obe parceli in nato v meniju Bonitete uporabimo ukaz Kloniraj obode izbranih parcel. Odločimo se za možnost kloniranja samo zunanjega oboda in dobimo rezultat, kot ga prikazuje naslednja slika:
Zunanji obod obeh parcel (vijolična barva) je sedaj podvojen na sloju 23, kjer bo predstavljal območje nove bonitete. Če v seznamu slojev izključimo vidnost zemljiškega katastra, nam ostanejo vidni samo sloji bonitet, kot jih prikazuje spodnja slika.
Vstavljanje centroida v novo območje bonitete
V novo območje bonitete je sedaj potrebno postaviti še centroid. Z orodjem za risanje centroidov najprej narišemo običajen centroid zemljiškega katastra. Nato ga s pomočjo ukaza Izbrane centroide pretvori v bonitete v meniju Bonitete pretvorimo v bonitetni centroid. Centroid lahko narišemo na istem sloju, na katerem leži tudi obod nove bonitete (v našem primeru je to vijolični sloj 23).
Nato desno kliknemo na bonitetni centroid in vpišemo potrebne podatke.
Obvezni podatki so Bonitetne točke, Točke tal, Točke reliefa, Točke klime in Točke posebnosti. Ostala polja lahko pustimo prazna.
Centroide lahko kopiramo z ukazom Omogoči Copy-Paste centroidov. Nove centroide z enakimi lastnostmi kot kopirani centroid v poligone dodajamo z 2. svinčnikom - s svinčnikom Digitalizacija. Ukaz se lahko uporabi tako v primeru "bonitet" kot v primeru "meritvenih točk".
Vstavljanje meritvene točke
Vsako novo območje bonitete mora vsebovati vsaj eno meritveno točko. Tudi meritveno točko postavimo tako, da z orodjem za risanje centroidov najprej narišemo običajen centroid zemljiškega katastra. Nato ga s pomočjo ukaza Izbrane centroide pretvori v meritvene točke v meniju Bonitete pretvorimo v meritveno točko. Centroid, ki predstavlja novo meritveno točko, narišimo na svojem sloju, zato da bomo lahko na tem sloju izklopili topologijo, saj bi sicer meritvena točka predstavljala odvečen centroid v poligonu bonitete. V našem primeru smo meritveno točko narisali na rumenem sloju 24.
Če desno kliknemo na meritveno točko, se odpre pogovorno okno, v katerega vpišemo predpisane podatke o meritveni točki.
Podatki med obema vodoravnima črtama niso obvezni, vsi ostali pa so obvezni.
NAMIG: če bi hoteli centroid meritvene točke postaviti na prav določeno koordinato, se prestavite v modul Geodetski računi in tam desno kliknite na meritveno točko. Odpre se drugačno pogovorno okno, v katerem lahko spremenite tudi koordinate centroida.
Izvoz
Na koncu izvozimo novo območje bonitete in nove meritvene točke (ali novo meritveno točko, če je samo ena). Pred izvozom je potrebno preveriti topologijo novega območja bonitete. Zato je potrebno izklopiti topologijo na vseh slojih, razen na sloju, na katerem leži novo območje bonitete.
V našem primeru je seznam slojev videti tako:
Na slojih od 1 do 4 ležijo podatki zemljiškega katastra. Ti sloji imajo izklopljeno vidnost, saj nas sedaj ne zanimajo več.
Bonitete in meritvene točke, ki smo jih dobili od geodetske uprave in jih uvozili, ležijo na slojih 21 in 22. Ta dva sloja imata izklopljeno topologijo, saj ju ne bomo izvažali in nas zato prav tako ne zanimata več.
Novo območje bonitete leži na sloju 23, ki ima edini vključeno topologijo. Sloj 24 naj ima topologijo izklopljeno, saj meritvene točke ne smejo sodelovati pri kontroli topologije.
Po uspešni topološki kontroli izberemo centroid novega območja bonitete in s pomočjo ukaza Izvoz območja bonitet v meniju Bonitete zapišemo SHP datoteko, v katero se bo zapisal poligon novega območja (ali poligoni novih območij, če je novih območij več).
Na koncu s pomočjo ukaza Izvoz meritvenih točk zapišemo še točkovni SHP z novimi meritvenimi točkami.
POMEMBNO: oddamo samo nova območja in nove meritvene točke. Pri tem ni nič narobe, če novo območje seka obstoječa območja. Presek z obstoječimi območji bonitet bo opravila geodetska pisarna v njihovi bazi.