Rastrske slike

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Program GeoPro omogoča prikaz rastrskih slik (ortofoto posnetkov, skenogramov...), ki služijo kot podlaga vektorski grafiki.

Rastrsko sliko odprete v modulu Geodetski računi z ukazom Orodja > Rastri ali kombinacijo tipk <Ctrl>+R.

GR_rastri

Ob dodajanju rastrov vas program vpraša, v katerem koordinatnem sistemu je zapisana tfw datoteka. Ko se nato prestavite iz enega v drug koordinatni sistem, se prikazani rastri sproti transformirajo s pomočjo trikotniške transformacije levega zgornjega vogala, zato da v obeh sistemih padejo na približno isto lokacijo.

Izbirate lahko med slikami v tif, jpg, gif, png formatu ali že zgrajenimi GeoPro mozaiki *geomoz. Če imate poleg slike (na isti lokaciji na disku) tudi njeno geolokacijsko datoteko - tfw oz. jfw datoteko, jo program uporabi in sliko ustrezno umesti v prostor. V primeru, ko geolokacijske datoteke nimate, program ob uvozu zahteva, da pokažete položaj levga zgornjega vogala slike v grafičnem oknu. Če nastavitve le potrdite, se slika prikaže v zgornjem levem vogalu grafičnega okna z resolucijo 0.5 m, program pa hkrati kreira geolokacijsko (tfw) datoteko in jo zapiše na disk poleg slike. To omogoči, da se bo ob naslednjem odpiranju slike le-ta prikazala na istem mestu in v isti velikosti. Ob prvem odpiranju slike se avtomatsko zgradijo piramide ter zapišejo v mapo "mozaik" na mestu, kjer je shranjena slika. Prvo odpiranje je zaradi grajenja piramid nekoliko počasnejše.

Vsi odprti rastri so izpisani v seznamu. Simbol GR_vidnost določa vidnost - prižgete ali ugasnete lahko posamezen raster ali vse naenkrat s klikom na simbol v naslovu seznama (in tudi s tipko <R> na tipkovnici). Vrstni red v seznamu določa zaporedje prikazovanja rastrov. Če želite vrstni red spremeniti, kliknite na raster, da se označi, nato pa ga premaknite s puščicama GR_vrstni_red_rastrov v desnem zgornjem delu pogovornega okna.

Sliko lahko premaknete ali spremenite njeno velikost in ime, ko kliknete nanjo v seznamu z desno tipko na miški ali na gumb Spremeni. Odpre se pogovorno okno Podatki o rastru. Dodatno lahko sivinske in enobitne slike prikazujete transparentno in negativno (njen negativ), enobitnim pa poleg tega lahko spremenite tudi barvo. Spodnji sliki sta primer pogovornega okna ortofoto posnetka in enobitne rastrske slike. S klikom na gumb Povrni originalne vrednosti povrnete vrednosti nazaj na take, kot so zapisane v tfw datoteki, če ste slučajno medtem sami šarili po njih.

GR_rastri_spremeni2GR_rastri_spremeni

Če rastrske slike ne potrebujete več, jo zaprete z gumbom Briši. S tem sprostite nekaj računalniškega pomnilnika. Slika se bo izbrisala iz postopka, ostala pa bo zapisana na disku, tako original kot njen mozaik.

Pogled na rastrsko sliko

Vidnost rastrov v grafičnem oknu kontrolirate s tipko <R> na tipkovnici.

Za nastavitev velikosti povečave glede na velikost rastra je možna uporaba tipk 1 - 6 na numerični tipkovnici:

tipka <1>: razmerje 1:1 (en piksel na ekranu je en piksel na sliki),
tipka <2>: razmerje 1:2,
tipka <3>: razmerje 1:4,
tipka <4>: razmerje 1:8,
tipka <5>: razmerje 1:16 in
tipka <6>: razmerje 1:32.