Tloris stavbe

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Tloris oz. obod stavbe je navpična projekcija zunanjih obrisov stavbe nad in pod zemljiščem na vodoravno ravnino. Primer tlorisa stavbe, narisanega v programu GeoPro, vidite na spodnji sliki.

KS_tlorisi_primer2

Orodja

Grafično okno za risanje oboda oz. tlorisa stavbe odprete s klikom na gumb Obod in etaže gumb_obod_stavbe. Odpre se dodatna orodna vrstica oz. stolpec s sledečimi orodji:

gumb_sloj1

Sloj1

Sloj 1 naj postane aktivni sloj.

gumb_sloj2

Sloj2

Sloj 2 naj postane aktivni sloj.

gumb_ostevilci

Oštevilči

Oštevilčenje točk tlorisa stavbe od 1 naprej v smeri urinega kazalca.

gumb_transformiraj

Transformiraj

2D trikotniška transformacija med koordinatnimi sistemi na osnovi državnega transformacijskega modela verzije 4.0.

Nastavitve

Z gumboma Sloj1 gumb_sloj1 in Sloj2 gumb_sloj2 preklopite med slojem 1, na katerega narišete (oz. uvozite) obod stavbe kot povezave s točkami, in slojem 2, ki je namenjen označitvi značilnih prerezov stavbe. Sloj 1 je črne barve, sloj 2 pa modre. Vse kar je na sloju 1 se bo izvozilo v XML datoteko, vsebina na sloju 2 pa bo prikazana le v skici na obrazcu K-2.

Izberite koordinatni sistem, v katerem imate izmerjene točke tlorisa stavbe. Možnost sta dve: D96/TM ali D48/GK.

Postopek izdelave tlorisa stavbe

Običajno torej začnete na sloju 1 z risanjem tlorisa stavbe kot povezav med izmerjenimi točkami stavbe na terenu.

V XML datoteko je potrebno zapisati koordinate obodnih točk stavbe v obeh koordinatnih sistemih: D96/TM in D48/GK. V primeru, ko imate na terenu izmerjene točke samo v enem od obeh koordinatnih sistemov, je potrebno pred nadaljevanjem izvesti transformacijo. Enostavna možnost, ki jo ponuja modul Kataster stavb, je 2D trikotniška transformacija na osnovi identičnih točk državnega transformacijskega modela verzije 4.0 (zadnja verzija). Če vam ta transformacija zagotavlja zadovoljivo natančnost, ukaz sprožite s klikom na gumb Transformiraj gumb_transformiraj (pred tem mora stavba imeti tudi že centroid). Vse ostale vrste transformacij so na voljo v modulu Geodetski računi.

V D96/TM koordinatni sistem stavbi dodajte centroid s transformacijo iz D48/GK.

Točke oboda stavbe (pre)oštevilčite s klikom na gumb Oštevilči gumb_ostevilci. Vse točke oboda se bodo oštevilčile od 1 naprej v smeri urinega kazalca.

Na sloj 1 dodajte znak za sever. Le tega najdete v orodni vrstici kot posebno entiteto. Izberite gumb Sever KS_sever in orodje za risanje, ter kliknite na želeno mesto v grafičnem oknu. Če želite znak rotirati, kliknite nanj z desno tipko na miški in vpišite azimut.

Z desnim klikom na merilo v orodni vrstici se bo samodejno izbralo merilo prikaza, ki je najbolj optimalno glede na velikost slike v obrazcu K-2. Po želji z levim klikom merilo poljubno spremenite. Izbrano merilo se bo samodejno zapisalo v obrazec K-2.

Vse kar je na sloju 2, bo vidno le na sliki obrazca K-2, ne bo pa se zapisalo v oddajno XML datoteko.