Izračun približnih koordinat

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

V meniju Izračun se nahajajo orodja, s katerimi na podlagi meritev v centralnem repozitoriju izračunate (približne) koordinate novih točk.

GR_cr_izracun

Označite vrstice v centralnem repozitoriju in nato izberite ustrezno metodo za izračun približnih koordinat iz menija Izračun. Če ne boste izbrali nobene vrstice, se bodo za izračun uporabile vse meritve.

Če repozitorij še ni skrčen (če so med meritvami večkratna opazovanja iste točke, opazovanja v dveh krožnih legah ali opazovanja v več girusih),  program meritve predhodno začasno skrči ter pri izračunu uporabi ustrezne srednje vrednosti.

tipbulbVeč o izračunu sredin (krčenju) si preberite v poglavju Izračun srednjih vrednosti.

Metode za izračun (približnih) koordinat

V programu so na voljo sledeče metode za izračun koordinat novih točk:

Tahimetrija (Izračun > Tahimetrija)

Tahimetrija je način polarne določitve koordinat s katero določujemo koordinate detajla s predhodno določenih točk geodetske mreže. Koordinate točk se določi na osnovi merjenja smeri in dolžin. Če so smeri orientirane na točki z znanimi koordinatami, so rezultat koordinate točk v izbranem koordinatnem sistemu, v nasprotnem primeru izračunane koordinate nimajo praktične vrednosti. Tahimetrija se ukvarja predvsem z določitvijo koordinat detajlnih točk.

Poligon (Izračun > Poligon)

Danes se s poligonom srečujemo povsod tam, kjer so za izmero GNSS neugodni ali celo nemogoči pogoji (ozke doline, gozdovi, ozke ulice starih mestnih središč,…). Točke, ki sestavljajo poligon, tvorijo poligonsko mrežo. Njihove koordinate izračunamo na podlagi merjenih poligonskih kotov in poligonskih stranic. Poligonski kot je kot med dvema poligonskima stranicama, poligonska stranica je dolžina med dvema poligonskima točkama.

Zunanji urez (Izračun > Zunanji urez)

Zunanji urez je postopek določitve koordinat neznane točke na osnovi opazovanih zunanjih smeri z dveh danih točk. Zunanja smer je smer z dane točke na novo točko.

Notranji urez (Izračun > Notranji urez)

Notranji urez pomeni določitev koordinat nove točke s pomočjo opazovanih notranjih smeri z nove točke do treh danih točk. Notranja smer je smer z nove točke na dano točko.

Ločni presek (Izračun > Ločni presek)

Ločni presek (presek dolžin) uporabljamo za izračun koordinat točk kadar imamo namesto merjenih smeri na voljo merjene dolžine od dveh danih točk do nove točke.

Če se odločite za orodje Izračun > Samodejni izračun, bo program sam izbral ustrezno metodo (ali kombinacijo metod), tako da zagotovi izračun približnih koordinat vseh neznanih točk v repozitoriju.

Za izračun (približnih) koordinat novih točk se kot dane uporabijo točke v grafičnem oknu in točke iz seznama približnih koordinat.

Seznam približnih koordinat

Izračunane koordinate program zapisuje v Seznam približnih koordinat, ki ga odprete s klikom na gumb Seznam koordinat v centralnem repozitoriju.

GR_seznam_pribliznih_koordinat

Stolpci dY, dX, My, Mx, Mp, a, b in Theta (elementi ocene natančnosti) se izračunajo v primeru nadštevilnih opazovanj po izravnavi.

 

V treh menijih se skrivajo orodja za manipulacijo točk. Meniji ponujajo:

brisanje celotnega seznama -vseh približnih koordinat (Datoteka > Izprazni seznam),
brisanje ene ali več točk iz seznama (Točke > Briši vse izbrane točke iz seznama),
shranitev in ponovno naložitev približnih koordinat točk v program (Datoteka > Shrani podatke in Datoteka > Naloži podatke),
prevzem približnih koordinat točk iz grafičnega okna (Točke > Dodaj vse izbrane točke iz grafike),
razveljavitev izravnanih koordinat in povrnitev približnih vrednosti - za izravnane koordinate (Točke > Razveljavi izravnavo),
začasen prikaz točk s približnimi koordinatami v grafičnem oknu (Orodja > Izbrane točke prikazuj v grafiki).

 

Orodje iz zadnje alineje (Izbrane točke prikazuj v grafiki) točke prikaže le začasno, da se prepričamo v pravilnost rezultatov. Te točke iz seznama imajo začasen značaj, dokler jih ne prenesemo v grafično okno s klikom na gumb Prenos v grafiko (gumb desno spodaj v seznamu približnih koordinat). Tako bodo dobile enak značaj kot vse ostale točke v postopku.