Ukazi na tipkovnici

  Prejšnje poglavje To je zadnje poglavje  

0 - 9 (na levem delu tipkovnice)

Aktiviranje sloja in prestavitev izbranih elementov na ta sloj - številka pomeni številko sloja. Vnesete lahko enomestne, dvomestne ali tromestne številke slojev. Tako npr. sloj 14 določite za aktivnega s pritiskom tipk 1 in 4 na levem delu tipkovnice. Hkrati se bodo na sloj 14 prestavile vse točke, povezave, centroidi, teksti in lomljenke, ki so bile predhodno izbrane.

tipka levo od tipke 1

Bližnjica do sloja, ki ga določite v seznamu slojev v meniju Orodja > Hitra bližnjica.

1 - 6 (na numerični tipkovnici)

Povečava prikaza rastrske slike v razmerju 1:1 (tipka 1), 1:2 (tipka 2), 1:4 (tipka 3), 1:8 (tipka 4), 1:16 (tipka 5) in 1:32 (tipka 6).

Backspace

UNDO - preklic zadnjega ukaza (enako kot gumb Razveljavi gumb_Razveljavi).

Delete

Brisanje vseh izbranih podatkovnih elementov.

Ctrl + Delete

Brisanje tudi lomnih točk ob brisanju povezav.

+ (na numerični tipkovnici)

Dvakratna povečava v grafičnem oknu.

- (na numerični tipkovnici)

Dvakratna pomanjšava v grafičnem oknu.

* (na numerični tipkovnici)

Prikaz celotnega območja postopka (enako kot gumb Zoom vse gumb_zoom_vse).

0 (na numerični tipkovnici)

Vrnitev na predhodni pogled v grafičnem oknu (enako kot gumb Zadnji zoom gumb_zadnji_zoom). Pri več zaporednih premikih v grafičnem oknu se s tipko 0 vrnete v izhodišče premikanja.

Smerne tipke (levo, desno, gor, dol)

Premik pogleda levo, desno, gor in dol v grafičnem oknu za četrtino velikosti grafičnega okna.

Ctrl + Smerne tipke (levo, desno, gor, dol)

Ukaz ima dve funkciji.

Manjši premik pogleda levo, desno, gor in dol v grafičnem oknu.

Premik okvira za tiskanje v želeni smeri za velikost risbe. Na tak način je omogočeno tiskanje risbe v večih delih brez preklopa. Na ekranu mora biti viden okvir za tiskanje.

/ (na numerični tipkovnici)

Premik pogleda v grafičnem oknu v smeri trenutnega položaja miške. Mesto, ki ga označuje položaj miške, se bo s pritiskom tipke / premaknilo na sredino grafičnega okna (enako funkcijo ima tipka Y).

Preslednica (Space)

Premik pogleda v grafičnem oknu. Pritisnite preslednico in premikajte miško. Tipke na miški pri tem ne smejo biti pritisnjene.

Ctrl + A

Izberejo se vsi vidni podatkovni elementi tistega tipa, ki je trenutno aktiven (recimo vse vidne točke, če je aktivni podatkovni element točka).

Ctrl + C

Kopiranje kartografskega znaka in grafičnih atributov (tip pisave, rotacija oznake, tip črte, debelina...) izbranega podatkovnega elementa. Kopirane vrednosti se nastavijo za privzete vrednosti izbrane vrste podatkovnega elementa. To pomeni, da bodo novo narisani podatkovni elementi privzeli kartografski znak in grafične atribute kopiranega podatkovnega elementa.

Ctrl + V

Lepljenje predhodno kopiranih kartografskih znakov in grafičnih atributov (s kombinacijo tipk Ctrl + C) na izbrane podatkovne elemente.

Ctrl + O

Odpre postopek (enako kot ukaz Datoteka > Odpri).

Ctrl + S

Shrani postopek (enako kot ukaz Datoteka > Shrani).

A

Prikaz pogovornega okna z atributi izbranih podatkovnih elementov (enako kot gumb Atributi gumb_atributi).

D

Razcipi lomljenko v izbrani točki.

E

Rotiranje kartografskega znaka in oznake izbrane točke vzporedno z najbližjo povezavo. Pri ponovnem pritisku na tipko se kartografski znak in oznaka rotirata za nadaljnjih 90 stopinj. Če želite rotirati v smeri povezave, ki ni najbližja točki, pred uporabo tipke E poleg točke izberite še povezavo.

F

Bližnjica do orodja za iskanje objektov in odsekov plinovodnega omrežja (enako kot gumb Najdi gumb_najdi).

G

Prikaz pogovornega okna z grafičnimi atributi izbranih podatkovnih elementov (enako kot gumb Grafični atributi gumb_atributi_GJI).

H

Bližnjica do orodja za izračun razdalj, višinske razlike, strmine, smernega in naklonskega kota. Če sta pred uporabo tipke H izbrani dve točki ali če je izbrana ena povezava, se podatki izračunajo že ob pritisku na tipko H.

I

Izbor celotne verige povezav od tromeje do tromeje. Pred izvedbo ukaza mora biti izbrana natanko ena povezava. S pritiskom na tipko I se bodo izbrale še vse preostale povezave v verigi.

L

Premik točke na povezavo. Če jo uporabite med risanjem verige povezav, se bo zadnja narisana povezava podaljšala/skrajšala do presečišča z najbližjo povezavo, ki se bo na tem mestu razcepila. Enako pa lahko ukaz uporabite tako, da izberete skrajno točko že narisane viseče povezave, pritisnete tipko L in zadnja povezava se bo podaljšala/skrajšala do najbližje druge povezave.

M

Izbrane lomljenke pretvori v pomožno linijo.

N

Izbrane objekte plinovoda pretvori v navadno točko.

O

Izbrane točke pretvori v objekt plinovoda.

P

Tipka P ima dvojno funkcijo.

Izbrane lomljenke pretvori v odsek plinovoda.

Natisne vsebino okvira za tiskanje na izbrani tiskalnik (če je okvir za tiskanje prikazan).

Q

Risanje pravokotnika na podlagi zadnjih dveh povezav v verigi. Prva povezava določa osnovnico pravokotnika, prosto krajišče druge povezave pa njegovo višino. Najprej z orodjem Digitalizacija narišite dve povezavi (v verigi), nato pa pritisnite tipko Q.

R

Vklop / izklop vseh rastrskih slik v postopku.

S

Bližnjica do pogovornega okna s seznamom slojev (enako kot gumb Sloji gumb_sloji).

U

Premik točke na drugo točko. Če uporabite ukaz med risanjem verige povezav, se bo zadnja narisana točka prestavila na najbližjo točko. Enako lahko ukaz uporabite tako, da izberete že narisano točko, pritisnete tipko U in izbrana točka se bo zlila z najbližjo točko. Tretja možnost je, da izberete dve točki, ki se bosta s pritiskom na tipko U zlili v eno (v prvo ali drugo, na izbiro ni možno vplivati).

X

Presek dveh izbranih povezav. Na mestu preseka nastane nova točka, povezavi pa se razbijeta (enako kot ukaz Grafika > Vklop > Presek linij v modulu Zemljiški kataster). Pred izvedbo ukaza morata biti izbrani natanko dve povezavi.

Y

Premik pogleda v grafičnem oknu v smeri trenutnega položaja miške. Mesto, ki ga označuje položaj miške, se bo s pritiskom tipke Y premaknilo na sredino grafičnega okna (enako funkcijo ima tipka / na numerični tipkovnici).

Z

Združi dve ali več lomljenk v eno.