Spreminjanje pisnega operata

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Predpriprava

V postopku izdelave elaborata geodetske storitve najprej uredite grafične elemente, identificirajte geodetske storitve in izračunajte površine parcel (glejte prejšnja poglavja).

POMEMBNO: V primeru izravnave meje mora biti v pogovornem oknu Specifikacija geodetske storitve vsaka izravnava opremljena s podatkom o tem, koliko kvadratnih metrov posamezna parcela pri izravnavi pridobi od sosednje parcele in koliko jih sosednja parcela pridobi od nje.

Razlaga

Spreminjanje pisnega operata pomeni, da boste uredili še atributni del zemljiškega katastra. Rezultat bodo spremenjeni podatki v seznamu parcel (Pisni operat > Parcele).

Po novem je število centroidov v grafiki usklajeno s številom zapisov v datoteki POV. To velja samo za spremenjene in dodane parcele; parcele, ki gredo v POV kot nespremenjene, so lahko še naprej neusklajene z grafiko.

Pri parcelah, ki nastanejo s parcelacijo in pri parcelah, ki jih v grafiki spreminjate, pa torej velja pravilo, da vsak centroid v grafiki povzroči natanko en zapis v pisnem operatu (in kasneje v datoteki POV). Zato morajo imeti vsi centroidi določeno rabo zemljišča, uradno površino in – če gre za rabo 220 ali 221 – številko stavbe.

Sprememba pisnega operata je zaradi tega sedaj za GeoPro zelo enostaven in natančno opredeljen proces, ki ne pušča nobenih dvomov.

Sprememba pisnega oparata

Pisni operat lahko spremenite za izbrane parcele ali vse parcele v postopku. Parcele v postopku so določene na osnovi seznama geodetskih storitev. Torej, preden se lotite samodejnega spreminjanja pisnega operata, napolnite seznam geodetskih storitev (preberi poglavje Določitev geodetske storitve). Izjema so parcele, ki so samo v geodetski storitvi Ureditev meje. Če je edina geodetska storitev na neki parceli ureditev meje in imajo vsi centroidi na tej parceli status NESPREMENJENA, potem se takšna parcela ne kontrolira, saj se bo v POV zapisala kot nespremenjena.

 

Čarovnik za spremembo pisnega operata zaženete z ukazom Grafika > Sprememba pisnega operata.

Ob izvedbi ukaza program izvede topološko kontrolo ter sedem dodatnih kontrol, ki praktično onemogočijo uporabniku, da bi pripravil in oddal napačne podatke. Te kontrole so:

1. Ali je parcela v kateri izmed geodetskih storitev?

2. Ali imajo vsi centroidi določeno rabo zemljišča?

3. Ali je številka stavbe vpisana samo pri centroidih, ki predstavljajo stavbo?

4. Ali je raba zemljišča 800, 220 ali 221?

5. Ali imajo vsi centroidi izračunano površino (če ne, jim bo ukaz za spremembo pisnega operata določil površino s pomočjo izravnave na staro uradno površino)?

6. Ali imajo vsi centroidi z rabo zemljišča 220 in 221 vpisano številko stavbe?

7. Ali imajo vsi centroidi z izračunano površino definiran način računanja površine?

 

Če pri kateri izmed sedmih kontrol program naleti na napake, se odpre pogovorno okno s seznamom centroidov z napakami. Z levim klikom na vrstico v seznamu napak se pogled v grafičnem oknu prestavi na pripadajočo parcelo, z desnim klikom pa se odpre pogovorno okno s podatki o pripadajočem centroidu.

Prve tri kontrole morajo biti uspešne, sicer ni mogoče nadaljevati spremembe pisnega operata. Pri kontrolah od 4 do 7 pa se lahko na izrecno željo uporabnika proces spremembe pisnega operata nadaljuje, vendar v tem primeru program ne prevzema odgovornosti za pravilnost elaborata.

 

Po končanju operacije se novo stanje prikaže v Seznamu parcel.

ZK_seznam_parcel_novo_stanje

Prikažejo se le parcele, ki jih program predlaga za zapis v POV datoteko. Če želite videti celoten seznam parcel, odstranite kljukico v polju Samo za POV. Potem ko seznam zaprete, ga lahko ponovno odprete z ukazom Pisni operat > Parcele.

tipbulbPreberite si tudi poglavje Parcele o ostalih možnostih v seznamu parcel.