Povezava s katastrom stavb

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Zemljišče pod stavbo se v zemljiškem katastru evidentira s koordinatami v državnem koordinatnem sistemu, s površino zemljišča pod stavbo in z identifikacijsko oznako stavbe. Obod zemljišča pod stavbo določajo točke z upravnim statusom 8 - vrsta rabe. Površino in identifikacijsko oznako (številko) stavbe pa določite centroidu parcele.

ZK_zemljisce_pod_stavbo

Vse povezave med stavbami in parcelami pregledujete in urejate v seznamu Relacija STAVBA - PARCELA, ki ga odprete z ukazom Grafika > Povezava s katastrom stavb. Odpre se pogovorno okno, kot ga prikazuje spodnja slika.

ZK_relacija_med_stavbo in parcelo

Sprva so v pogovornem oknu prikazane le relacije, ki jih je program paketno uvozil iz datoteke vgeo.rsp. Posamezno RSP datoteko uvozite z ukazom Podatki > Uvozi iz RSP... Če je parcela v relaciji z eno ali več stavbami, je v stolpcu Stavba izpisana številka stavbe. Na začetku imajo vse relacije status Nespremenjena.

V stolpcu Površina je prikazana površina stavbe (zemljišča pod stavbo), v stolpcu EZPS pa podatek o tem, ali je ta površina pridobljena s postopkom Evidentiranja Zemljišča Pod Stavbo. Če je podatek o površini prikazan v vijolični barvi, je to znak, da je bil v postopku spremenjen (se razlikuje od tistega, ki je bil zapisan v vgeo.rsp).

Postopek priprave novega stanja relacij med stavbami in parcelami poteka v dveh korakih.

Samodejno upoštevanje sprememb v grafiki

V prvem koraku sprožite ukaz Orodja > Samodejno upoštevaj vse spremembe v GRAFIKI. Zgodi se naslednje:

v seznamu RSP se vzpostavi začetno stanje – takšno, kot je bilo po uvozu datoteke vgeo.rsp

       (POZOR: vse morebitne ročno narejene spremembe bodo izgubljene),

vse relacije za parcele, ki so bile v postopkih parcelacije brisane, dobijo status BRISANA,
dodajo se relacije za nove parcele, ki so nastale s parcelacijo,
dodajo se relacije do vseh novih stavb, ki so nastale s postopkom evidentiranja zemljišča pod stavbo (in imajo v centroidu vpisano številko stavbe),
obstoječim relacijam se vpiše podatek o površini za vse tiste parcele, ki jih program najde v geodetski storitvi Evidentiranje zemljišča pod stavbo, če imajo pripadajoči centroidi vpisano številko stavbe, vpisan podatek o uradni površini in status Spremenjena ali Dodana.

Prenos stavb iz brisanih na nove parcele

V drugem koraku je potrebno stavbe iz parcel, ki so se brisale, relacijsko povezati z novimi parcelami, ki so nastale iz brisanih parcel. V ta namen uporabite ukaz Orodja > Čarovnik za dedovanje stavb.

ZK_rsp_carovnik_za_dedovanje_stavb

V levi tabeli je prikazano stanje pred parcelacijo (staro stanje). Če kliknete na parcelo v starem stanju, se v desni tabeli prikažejo parcele, ki so nastale iz te parcele. Hiške (stavbe) je potrebno prenesti iz starih (brisanih) parcel na ustrezne nove parcele.

Recimo, da stavba 1594, ki je prej stala na parceli 3681, sedaj pozicijsko pade na parcelo 3681/2. To z drugimi besedami pomeni, da je potrebno ustvariti relacijo med stavbo 1594 in parcelo 3681/2. V starem stanju (levem stolpcu) označite stavbo 1594, v desnem stolpcu (novem stanju) pa označite parcelo 3681/2 ter pritisnite gumb ZK_rsp_gumb_puscica za prenos stavbe iz starega v novo stanje. Rezultat je prikazan na spodnji sliki.

ZK_rsp_prenos_stavb

Postopek ponavljajte, dokler ne bodo vse stavbe iz levega stolpca prenesene v desni stolpec (dokler ne bodo vse stavbe v levem stolpcu sive barve).

Primer

Opisali bomo primer, ki ga prikazuje spodnja slika.

ZK_rsp_primer

V postopku parcelacije se je parcela 3681 delila na parcele 3681/1, 3681/2 in 3681/3. Relacija med parcelo 3681 in stavbo 1594 je zato dobila status BRISANA. Program je samodejno dodal tri nove relacije za vse tri nove parcele v parcelaciji. Na parceli 3681/1 je bil izveden tudi postopek spremembe vrste rabe (iz travnika v dvorišče) in evidentiranje zemljišča pod stavbo, s katerim smo vrisali novogradnjo (stavbo številka 2277). Zemljišču pod stavbo smo v postopku določili površino iz D96/TM koordinat in v centroid vpisali tudi številko stavbe, zato je program relacijo med parcelo 3681/1 in stavbo 2277 lahko dodal sam. Po parcelaciji je stavba 1594 padla na parcelo 3681/2. Ta stavba v grafiki ni vrisana, zato smo morali uporabiti »čarovnika« s pomočjo katerega smo stavbo 1594 spravili v relacijo s parcelo 3681/2. Na novi parceli 3681/3 ni stavbe, zato ta parcela ni v relaciji z nobeno stavbo.

Na parceli 3452/1 je bil izveden samo postopek evidentiranja zemljišča pod stavbo, s katerim smo določili površino stavbama, ki sta bili že pred tem v relaciji z omenjeno parcelo. Pripadajočima centroidoma smo spremenili vrsto rabe iz 201 v 220, jima določili površino in spremenili status v Spremenjena. Program je zato samodejno popravil površine tudi v seznamu RSP (vijolična barva).

Ročno spreminjanje

Če po uporabi obeh omenjenih ukazov v seznamu še zmeraj ni vseh sprememb, ki ste jih naredili v grafiki, lahko manjkajoče relacije/površine dodate tudi tako, da v grafiki izberete vse pripadajoče centroide in nato v meniju Podatki uporabite ukaz Dodaj vse v grafiki izbrane stavbe. V skrajnem primeru kliknite na gumb Dodaj in relacijo vpišite ročno.

ZK_relacija_stavba_parcela

V meniju Orodja ukaz Izniči vse spremembe pobriše vse spremembe, ki ste jih izvedli, tako da se zopet vzpostavi stanje, kakršno je zavedeno kot začetno stanje. Z ukazom Pobriši celotno vsebino seznama pa pobrišete celoten seznam (tudi podatke iz vhodne rsp datoteke).

Kontrola podatkov

Pravilnost relacij preverite z ukazom Orodja > Kontrola podatkov. V primeru napak se izpiše poročilo kot je prikazano na spodnji sliki.

ZK_rsp_kontrola_podatkov

Označevanje parcel

Z označevanjem si lahko sestavite popolnoma svoj izbor relacij, ki želite, da se izvozijo v RSP datoteko. Vse ukaze najdete v meniju Označevanje. Vsaka označena parcela ima na začetku vrstice modro kljukico. Označevanje vključite ali izključite z ukazom Označevanje > Omogoči označevanje z miško. Potrdite polje Prikazuj samo označene parcele v pogovornem oknu Relacija med stavbo in parcelo, da se vam bodo v seznamu izpisale le tiste z modro kljukico. Izbirate lahko med označevanjem z miško, označitvijo vseh, označitvijo nobenega, preobrnitvijo izbora, označitvijo v grafiki izbranih parcel ali označitvijo parcel iz seznama geodetskih storitev. Izbor označenih parcel (relacij) lahko shranite in kasneje ponovno naložite.

Izpisi

Seznam relacij med stavbami in parcelami lahko odprete v Excelu z ukazom Izpisi > Seznam RSP v Excelu.

Seznam relacij med stavbami in parcelami lahko odprete v Excelu ali Wordu, in sicer v originalni obliki (suhoparno) ali  preoblikovano tako, da so npr. številke parcel lažje berljive (privlačno). Vse ukaze najdete v meniju Izpisi.

Izvoz podatkov v izmenjevalno datoteko tmp.rsp

Datoteko tmp.rsp lahko izvozite eksplicitno s pomočjo ukaza Podatki > Izvozi v RSP, sicer pa se bo izvozila samodejno hkrati z ostalimi datotekami ob paketnem izvozu izmenjevalnih datotek TMP.  Ob izvozu se odločite, ali naj se v izmenjevalno datoteko zapišejo vse relacije, samo tiste s statusom Brisana oziroma Dodana ali vse relacije, ki so v seznamu posebej označene (z modro kljukico). Dodatno lahko ob izvozu od programa zahtevate, da se v izmenjevalno datoteko zapišejo samo tiste vrstice, pri katerih obstaja (oziroma je obstajala) relacija med parcelo in stavbo.

Privzeta nastavitev za izvoz datoteke tmp.rsp je Izvozi samo relacije s statusom D in B.