Koordinate točk med različnimi koordinatnimi sistemi prenašate ali transformirate s transformacijami med koordinatnimi sistemi. V modulu Geodetski računi v meniju Transformacije izberite možnost Med koordinatnimi sistemi.
Točke se pri transformaciji med koordinatnimi sistemi transformirajo iz trenutno aktivnega koordinatnega sistema v enega od preostalih dveh koordinatnih sistemov, kar ustrezno označite v pogovornem oknu transformacije.
Kopiranje koordinat
Če neka točka že obstaja v enem izmed koordinatnih sistemov, lahko njene koordinate kopirate v drug koordinatni sistem z ukazom Transformacije > Med koordinatnimi sistemi > Kopiranje koordinat.
Največkrat boste ta ukaz uporabili pri vklapljanju terenskih meritev v grafiko, torej iz D96/TM ali D48/GK koordinatnega sistema v ZKP. Točka bo v novem koordinatnem sistemu dobila povsem enake koordinate kot v izvornem koordinatnem sistemu. Pri vklapljanju običajno sledi ena izmed transformacij znotraj koordinatnega sistema.
Helmertova transformacija
V poglavju Transformacije znotraj koordinatnega sistema smo že opisali Helmertovo transformacijo znotraj koordinatnega sistema. V primeru uporabe Helmertove transformacije med koordinatnimi sistemi je algoritem računanja popolnoma enak, le rezultati se zapišejo v drug koordinatni sistem (točka dobi koordinate še v drugem koordinatnem sistemu), kar ustrezno označite v pogovornem oknu.
Če le na kratko ponovimo, gre za premik, rotacijo in spremembo merila. Za enolično določitev (4) transformacijskih parametrov potrebujete dve identični točki, vendar jih, če je le možno, uporabite več, da se izognete grobim napakam.
O postopku določitve transformacijskih parametrov si preberite v poglavju Izračun transformacijskih parametrov.
Afina transformacija
Afina transformacija je ravninska transformacija, pri kateri pride do premika, rotacije in spremembe merila različno v smeri y in x-osi (v čemer se razlikuje od Helmertove transformacije).
V poglavju Transformacije znotraj koordinatnega sistema smo že opisali afino transformacijo znotraj koordinatnega sistema. V primeru uporabe afine transformacije med koordinatnimi sistemi je algoritem računanja popolnoma enak, le rezultati se zapišejo v drug koordinatni sistem (točka dobi koordinate še v drugem koordinatnem sistemu), kar ustrezno označite v pogovornem oknu.
Parametrov je 6, zato potrebujete za enolično določitev 3 identične točke. O načinu določitve transformacijskih parametrov si preberite poglavje Izračun transformacijskih parametrov.
Groba transformacija
Groba transformacija grobo premakne točke med D48/GK (oz. ZKP) in D96/TM koordinatnim sistemom. V transformacijo ni vključena nikakršna rotacija ali sprememba merila, točke se med koordinatnimi sistemi le premaknejo.
Privzeta vrednost za premik med D48/GK in D96/TM je 370 m v levo in 485 m navzgor, ter obratno za premik med D96/TM in D48/GK. To je približna vrednost razlike koordinat teh dveh koordinatnih sistemov v Sloveniji.
Če želite, lahko vrednosti premika poljubno spremenite.
Transformacijo izvedete s klikom na gumb Bodi grob.
7-parametrična transformacija
Program omogoča transformacijo koordinat med koordinatnima sistemoma D48/GK in D96/TM na osnovi v naprej znanih transformacijskih parametrov. Gre za prostorsko 3D transformacijo na nivoju pravokotnih kartezičnih koordinat s tremi premiki, tremi rotacijami in spremembo merila. Transformacijo lahko izvajate tako iz D96/TM v D48/GK koordinatni sistem kot obratno, z upoštevanjem višin ali brez.
Izberite ukaz Transformacije > Med koordinatnimi sistemi > 7 parametrična transformacija.
V prazna polja vpišite parametre transformacije. Za kasnejšo ponovno uporabo jih lahko shranite s klikom na gumb Shrani parametre, ko jih prikličete preko gumba Naloži parametre. Pazite, da v spodnjem delu okna potrdite možnost Parametri so bili izračunani za inverzno transformacijo, če transformirate v drugo smer kot so bili izračunani parametri (npr. ko želite transformirati iz D48/GK v D96/TM, parametri pa so bili izračunani za transformacijo iz D96/TM v D48/GK).
Potrdite polje Transformiraj tudi višine, če želite, da se v postopku transformacije izračunajo tudi višine točk. Drugi način bi bil izračun nadmorske višine oz. elipsoidne višine z upoštevanjem modela geoida. O tem si preberite v poglavju Transformacije višin.
V spodnjem delu okna izberite, v katero okno naj se zapišejo transformirane koordinate. V primeru transformacije točk iz D96 lahko izbirate med D48 in ZKP, pri transformaciji iz D48 in ZKP pa je na voljo seveda le D96. Izvorni koordinatni sistem je trenutno aktivni koordinatni sistem.
Trikotniška transformacija
Trikotniška transformacija je ravninska, trikotniško zasnovana odsekoma afina (6-parametrična) transformacija, ki se uporablja kot poenostavljena različica transformacije med koordinatnima sistemoma D48/GK in D96/TM.
Za izračun parametrov lahko uporabite bazo identičnih točk, ki jo je pripravila Geodetska uprava Republike Slovenije in zagotavlja natančnost, večjo od 25 cm na območju celotne Slovenije ali pa uporabite svoje točke, ki ste jih določili na lokalnem območju in imajo znane koordinate v obeh koordinatnih sistemih.
Bazo točk, ki jih je pripravila Geodetska uprava Republike Slovenije, ste prejeli skupaj s programom GeoPro. Shranjena je na mestu, kjer imate nameščen program, v mapi data, z imenom trikotnikiV4_0.ttr (običajno C:\Program Files\GDL\GeoPro\data\trikotnikiV4_0.ttr). To so podatki državnega transformacijskega modela verzija 4.0. Izbirate pa lahko tudi med starejšo verzijo državnega transformacijskega modela (verzijo 3.0) ter hitrimi trikotniki verzije 3.0. Pri vseh novih transformacijah vedno uporabite verzijo 4.0. Le če bi v nekem starem postopku hoteli točke transformirati z istimi parametri, kot so bili uporabljeni pri že opravljeni transformaciji (kjer ste uporabili dosedanjo transformacijo), izberite možnost »Hitre točke verzija 3.0«, ki jo je GeoPro uporabljal do vključno verzije 2017/18 (avgust 2017).
Več o trikotnikih in trikotniški transformaciji si preberite v poglavju Triangulacija.
Transformacijo najdete v meniju Transformacije > Med koordinatnimi sistemi > Trikotniška transformacija.
Za izgradnjo trikotnikov lahko uporabite točke iz prej omenjene baze identičnih točk za Slovenijo (zadnjo verzijo 4.0, predhodnjo 3.0), hitre točke izpeljane iz verzije 3.0, vse točke na nekem sloju ali točke iz v naprej pripravljenega nabora. Iz teh točk program zgradi trikotnike (točke predstavljajo oglišča) in poišče, v kateri trikotnik pade točka, ki jo želite transformirati. Oglišča trikotnika tako predstavljajo identične točke, na podlagi katerih se izračunajo parametri afine transformacije. Če vse točke padejo v isti trikotnik, se vse transformirajo z istimi parametri, drugače pa vsaka s parametri tistega trikotnika, v katerem leži. Vse to se izvede v ozadju programa.
Trikotniška transformacija je na voljo le med koordinatnimi sistemi, v katerih imate pare identičnih točk. Tako je v primeru "baze identičnih točk za SLO" možna transformacija med D96 in D48, v ZKP pa ne, saj točke v bazi nimajo grafičnih koordinat.
Izvorni koordinatni sistem je trenutno aktivni koordinatni sistem.
Trikotniška transformacija SHP datotek
Z ukazom Transformacije > Med koordinatnimi sistemi > Trikotniška transformacija SHP transformiramo SHP datoteke iz koordinatnega sistema D96/TM v D48/GK in obratno na osnovi državnega transformacijskega modela verzije 4.0. Transformiramo lahko več SHP datotek hkrati.
Zamenjava koordinatnega sistema
Če ste se zmotili pri uvažanju koordinat v napačen koordinatni sistem (ali kar tako), lahko koordinate točk v različnih koordinatnih sistemih enostavno zamenjate z ukazom Transformacije > Med koordinatnimi sistemi > Zamenjava koordinatnega sistema.
Izberite katere pare koordinat želite zamenjati in kliknite na gumb Zamenjaj.