Nastavitve in orodja

  Prejšnje poglavje Naslednje poglavje  

Z vgrajenimi funkcijami v programu GeoPro lahko obstoječe podatkovne elemente enostavno in hitro grafično oblikujete. Končni rezultat je skica zemljiško katastrske izmere, prikaz sprememb zemljiškega katastra ali običajen geodetski načrt. Nastavitve se nahajajo v meniju Skica modula Skice in načrti.

Predpriprava

V meniju Skica > Predpriprava so zbrane nastavitve, ki vplivajo na vse obstoječe podatkovne elemente in se hkrati nastavijo za privzete vrednosti. Potrdite nastavitve in vpišite velikosti, nato kliknite V redu.

SN_predpriprava

tipbulbPred izdelavo skice v pogovornem oknu z atributi modula Zemljiški kataster povezavam, ki predstavljajo urejeno mejo, določite vrsto urejene meje, ZK točkam pa vrsto mejnika in po potrebi potrdite možnost obstoječ. S tem določite simbol podatkovnega elementa v skici. Več preberite v poglavju Zemljiški kataster > Pogovorna okna z atributi.

Pri ukazu Predpriprava lahko ločeno določite debelino urejenih mej za prikaz v grafiki in za izris na tiskalniku. Ker imajo tiskalniki običajno večjo resolucijo, je potrebno za tiskanje dovolj debele linije izbrati precej veliko vrednost za debelino, tako debela črta pa je na ekranu moteča. Problem smo odpravili z ločenim vpisom debeline. Če ne izberete ločene debeline za tiskalnik, se za tiskanje uporabi debelina iz grafike.

Urejene meje

Različnim vrstam urejenih mej z ukazom Skica > Urejene meje za skico določite barvo, ki se bo uporabila pri izbiri načina Skica gumb_skica.

SN_urejene_meje

Barvo poljubno spremenite s klikom na barvo v pogovornem oknu.

Popravki in razveljavitev premikov

Zaradi večje preglednosti bi včasih na skici želeli premakniti točko (ne le njene oznake), hkrati pa bi želeli ohraniti njene prave koordinate.

Postopek je sledeč:

izberite orodji Popravki gumb_popravki in Premik točke gumb_premik_tocke,
kliknite na točko, ki jo želite premakniti, držite levi gumb na miški in povlecite na novo lokacijo.

 

V primeru, ko z novo postavitvijo niste zadovoljni, postopek ponovite. Na točko kliknete tako, da kliknete na njeno pravo lokacijo.

Njena prava lokacija je prikazana z belo barvo, povezave, pripete nanjo pa z belo črtkano črto. V primeru tiskanja se to ne bo videlo.

Če želite točko premakniti nazaj na pravo mesto, izključite možnost Popravki gumb_popravki, popravek pa razveljavimo z ukazom Skica > Razveljavi premike. Ukaz deluje nad  izbranimi točkami.

flag_red V modulu Skice in načrti zaradi varnosti ni možno fizično premakniti točke. Za premik točke se morate začasno preseliti v kak drug modul.

Fronte

Ukaz Skica > Fronti deluje nad označenimi povezavami, hkrati pa so to privzete nastavitve za ročno dodajanje frontov.

SN_fronti

Fronti so vezani na posamezno povezavo. Vnesete jih v pogovornem oknu atributov povezav. Če jih želite prikazati na skici, označite povezave in izberite ukaz Skica > Fronti. Ustrezno označite in kliknite V redu.

Posamezne fronte na skico dodate z izbiro podatkovnega elementa Fronti gumb_fronti in orodja Risanje gumb_risanje oz. Digitalizacija gumb_digitalizacija ter klikom na posamezno povezavo. Fronti se na skici prikazujejo kot teksti.

Fronte linijskih točk

Fronte linijskih točk na skico dodate z ukazom Skica > Fronti linijskih točk.

SN_fronti_linijskih_tock

V razdelku robni točki vnesete številki robnih točk ali točki pokažete v grafiki, izberete smer in kliknete na gumb V redu. Fronti se izpišejo pravokotno na linijo in so dvojno oz. enojno podčrtani.

Lastniki

Z ukazom Skica > Lastniki lahko v grafiko vstavite podatke o lastnikih za vse izbrane centroide, hkrati pa je to tudi privzeta nastavitev za vse nadaljnje ročne vnose lastnikov z orodjem Lastniki gumb_lastniki.

Če boste podatke o lastnikih vnašali ročno s pomočjo orodja Risanje gumb_risanje , se bo ob vsakem kliku najprej odprlo pogovorno okno, kjer boste lahko določili obliko prikaza podatkov o lastnikih. Če pa boste podatke o lastnikih vnašali s pomočjo orodja Digitalizacija gumb_digitalizacija , se bodo podatki o lastnikih ustvarili takoj, pri čemer bo uporabljena oblika, ki ste jo nastavili z ukazom Skica > Lastniki.

SN_lastnik

Izbirate lahko med možnostmi:

lastnik,
lastnik, naslov,
lastnik, rojen,
lastnik, naslov, rojen.

Maksimalno število vrstic pomeni koliko lastnikov se bo izpisalo v grafiki. Določene parcele imajo zelo veliko lastnikov, vendar ne želite vseh prikazati na skici, ker bi bilo nepregledno. Vsak lastnik se izpiše v svojo vrstico. V primeru, da je več lastnikov kot maksimalno število vrstic, se izpiše en lastnik manj kot je maksimalno število vrstic, v zadnjo vrstico pa se samodejno napiše "in solastniki... (skupaj X)".

flag_green Obliko zapisa lastnikov lahko spreminjate tudi v pogovornem oknu z atributi lastnikov.

Vrsta rabe

Orodje Vrsta rabe omogoča izpis vrste rabe iz baze na skico kot obkrožen tekst. Obstajata dva načina dodajanja vrste rabe na skico:

označite centroide in izberite ukaz Skica > Vrsta rabe ali
izberite podatkovni element Raba gumb_raba in orodje Risanje gumb_risanje oz. Digitalizacija gumb_digitalizacija ter kliknite v parcelo, kjer želite, da se izpiše vrsta rabe iz baze. Če je na en sam centroid vezanih več vrst rabe (neskladje med atributnimi in grafičnimi podatki), se bo ob kliku odprlo pogovorno okno, kjer boste lahko izbrali želeno vrsto rabe. Če ob kliku držite pritisnjeno tudi tipko <Ctrl>, se bo v grafiko vnesel podatek o brisani vrsti rabe (na podlagi brisanega centroida), tako da bo vrsta rabe obkrožena in prečrtana.

Boniteta

Z ukazom Skica > Boniteta določite tekst, ki se bo izpisal pred vrednostjo bonitete.

SN_boniteta

V zgornjem primeru se bo npr. na parceli z boniteto 40 izpisalo BON 40.

Bonitete lahko vstavljate na dva načina:

izberete centroide tistih parcel, ki bi jih želeli opremiti z boniteto in uporabite ukaz Skica > Boniteta ali
z orodjem za risanje, tako da izberete podatkovni element Boniteta gumb_boniteta in nato kliknete znotraj parcele. Če ob kliku držite pritisnjeno tudi tipko <Ctrl>, se bo v grafiko vnesel podatek o boniteti iz brisanega centroida, izpisan rdeče prečrtano.

 

Boniteta se bo na skici izpisala v rdeči barvi, če takšne bonitete v starem stanju na tej parceli še ni bilo, sicer bo črna.

 

Številka stavbe

Z ukazom Skica > Številka stavbe določite tekst, ki se bo izpisal pred vrednostjo številke stavbe.

SN_stavba

Številke stavb lahko vstavljate na dva načina:

izberete centroide tistih parcel, ki bi jih želeli opremiti s številko stavbe in uporabite ukaz Skica > Številka stavbe ali
z orodjem za risanje, tako da izberete podatkovni element Št. stavbe gumb_st_stavbe  in nato kliknete znotraj parcele. Če ob kliku držite pritisnjeno tudi tipko <Ctrl>, se bo v grafiko vnesel podatek o številki stavbe iz brisanega centroida, izpisan rdeče prečrtano.

 

Številka stavbe bo na skici rdeča, če ima pripadajoči centroid status Dodana, sicer pa črna.

tipbulbŠtevilko stavbe običajno prikažemo tako, da je poravnana z mejo zemljišča pod stavbo. Besedilo (pa tudi simbol) najhitreje zavrtite v smeri najbližje povezave tako, da ga izberete in pritisnete tipko <E>. Več v poglavju Ukazi na tipkovnici.

Znak za stavbno parcelo

V meniju Skica je ukaz Znak za stavbno parcelo, s katerim lahko izberete prav to. Sami lahko izberete najustreznejši simbol ("minus", "zvezdico"...).

SN_znak_za_stavbno_parcelo